19.03.2018

Haydar Aliyev Parkı

Tarsus Belediyesi ve Azerbaycan  tarafından Çağlayan Mahallesi’ndeki Azerbaycan Hatai Belediyesi ile kardeşlik anısına yeniden düzenlenen Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ismi verilen  Haydar Aliyev Parkı ve Haydar Aliyev Anıtı törenle açılacak. Törende ayrıca çok sayıda ünlü sanatçı sahne alacak.

Çağlayan Mahallesi’ne yaptırılan ve bölgeye ayrı bir renk getiren Haydar Aliyev Parkı ve Haydar Aliyev Anıtı 5 Mayıs 2015 Salı günü saat 17.00’da  hizmete girecek.

Berdan Irmağı kenarına yaptırılan Haydar Aliyev Parkı çocuk oyun alanlarının yanı sıra yürüyüş yolu, oturma grupları, banklar, dev sinevizyonla huzurun ve eğlencenin adres oldu.

Parkın yeniden dizayn edilip bölge halkının hizmetine sunmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Azerbaycan’ın Haydar Aliyev Parkı’na çok büyük önem verdiğini, parkın yenilenmesinde büyük destek verdiklerini söyledi.

Türkiye’de Haydar Aliyev’in isminin verildiği parklardan birinin de Tarsus’ta olmasının ayrı bir öneminin olduğunu ifade eden Başkan Can, “Haydar Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin, dünyada siyasi, ekonomik ve bölgesel anlamda ciddi bir güç olmasındaki en önemli kişidir. Devirler ve nesiller değişse de hiçbir zaman unutulmayacak büyük liderler vardır. Bu liderlerden birisi de Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev’dir. Haydar Aliyev’in söylediği gibi tek milletin iki devletiyiz. Azerbaycan ve Türkiye kardeştir. Azerbaycan’da Bakü’nün alt belediyesi olan Hatai Belediyesi ile kardeş şehiriz. Kardeşliğimizde ilelebet sürecektir” dedi.

Kentimizin en güzel yerlerinden birisi olan bölgeye Haydar Aliyev Parkı adını verdiklerini ifade eden Başkan Can, parka Azerbaycan’ın gönderdiği Haydar Aliyev Anıtı’nı yerleştirdiklerini söyledi.

Başkan Can, parkın 5 Mayıs 2015 Salı günü saat 17.00’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve üst düzeyde protokolün katılımıyla açılacağını, aynı gün saat 17.30’da da Cumhuriyet alanında ünlü ses sanatçısı Petek Dinçöz, Ebru Yaşar, Azerin’in yanısıra çok sayıda Türk ve Azeri sanatçının konser vereceğini, açılışa ve konsere tüm Tarsusluların davetli olduğunu kaydetti.